یو پی اس چیست؟

یو پی اس (ups) منبع ذخیره برق بدون وقفه ی است که تامین انرژی را در صورت نوسانات و قعطی برق برای دستگاه های حساسی که در مناطق حساس، شرکت ها، ادارات، بیمارستان ها، پالایشگاه ها، آزمایشگاه ها و … بر عهده دارد.
اختلالات شایعی که در سیستم و شبکه برق وجود دارد که می توان نوسان یا کاهش ولتاژ، افزایش ولتاژ، عوض شدن فرکانس ها و … اشاره کرد دستگاه های برقی و الکترونیکی بسیار حساس و مهم بوده و یا معمولی هستند را در لیست تهدید قرار داده و اگر دارای ups نباشد و در تامین انرژی دچار خلل شود آسیب های مالی و حتی غیر قابل بازگشتی را برای دستگاه ها و پروژه ها به دنبال خواهد داشت.
منبع تغذیه بدون وقفه در عین حال بسیار دقیق عمل کرده و انرژی آن ها را تامین کرده تا آسیب به این دستگاه ها جلوگیری کند.

انواع UPS

سری Offine بارهای خود را از مسیر ByPass  تغذیه میکنند و در صورت قطع جریان برق و افزایش دامنه ولتاژ از حد مجاز inverter ups  وارد مدار شده و مصرف کننده ها از خروجی اینورتر تغذیه میشوند .

در شرایط نرمال شارژر باتری ها در حال کار مداوم قرار می گیرد تا باتری ها در حال آماده کار قرار بگیرد .

در صورت افت ولتاژ برق ورودی دستگاه از حد استاندارد مدار منبع برق بدون وقفه با استفاده از رله الکتریکی مسیر بای پس را قطع و اینورتر ups  را در مدار قرار خواهد داد و با توجه به این که مراحل انتقال پس از قطع کامل ولتاژ مسیر بای پس انجام می گیرد وقفه کوتاهی در تغذیه مصرف کننده در حد چند میلی ثانیه ایجاد خواهد شد که اکثر لوازم الکتریکی بدون متحمل شدن اثرات مضری آن زمان انتقالی رو تحمل خواهند کرد و با عادی شدن جریان برق بار مجددا از مسیر بای پس تغذیه میشود .

نحوه عملکرد onine double conversion اینگونه می باشد که برق ورودی شهری را بوسیله یکسو کننده ها تبدیل به برق DC می کند و برق ورودی اینورتر و شارژر را تامین میکند و اصطلاحا برق خروجی و ورودی UPS  از هم ایزوله می باشند.

از مزایای فروش ups های آن لاین داشتن قابلیت فنی بیشتر ,  محدوده وسیع تر برای ولتاژ ورودی , داشتن رگولاسیون خروجی مناسب , تحمل اضافه بار بیشتر و …

با توجه به تکنولوژی خرید ups آن لاین این سری قادرند تمام خطاهای ممکن در شبکه برق را از بین ببرند و برق سالم و مطمئن تری به مصرف کننده ها تامین کنند .

یو پی اس های Line interactive  مثل سری UPS Offline  میباشد فقط فرقشون اضافه شدن مدار تنظیم ولتاژ در مسیر  Bypass میباشد که جهت عملکرد بهتر UPS نقش بسزایی خواهد داشت .

متداولترین نوع این سری مجهز به ترانس Buck/Boost  و ترانس فرورزنانس می باشد . یو پی اس Line interactive مثل Offline  مصرف کننده های خود را از طریق مسیر بای پس تغذیه می کند و در صورت بروز قطعی برق مسیر جریان را به اینورتر انتقال می دهد اما به علت اضافه شدن مدار تنظیم ولتاژ در مسیر بای پس بار کمتر به اینورتر منتقل میشود . ولی در سایر بخش های ups همانند Offline می باشد .

وجود سیستم تنطیم ولتاژ در مسیر بای پس نقش بسزایی در کاهش هزینه ها داشته و عمر باتری ها رو افزایش میدهد.

لوازم جانبی یو پی اس عبارتند از : باتری، کابینت باتری، سوئیچ، واحد توزیع برق یا pdu، کابل، کنسول lcd رک مونت، ریل کیت، کارت snmp و …

معمولا  در یو پی اس ارزان قیمت از باتری های مهر و موم شده استفاده می کنند که نسبت به باتری های ups دیگر از طول عمر کمی برخوردارند به زود به زود خراب و فاسد می شوند.

یو پی اس برای اینکه بتواند تایم زیادی را از سیستم ها و مصرف کننده ها پشتیبانی کند باید از باتری های با کیفیت استفاده کند و همچنین با می توانید از ups با توان بالا برای ساپورت تعداد بیشتر مصرف کننده استفاده کنید.

معمولا ups ها بعد از قطع برق چند دقیقه (نسبت به توان باتری و تعداد استفاده کننده متغیر است) به شما فرصت می دهد تا سیستم ها ، سرور ها و مصرف کنندگانی که به سیستم  ups متصل هستند را خاموش کنید تا مشکلی برایشان پیش نیاید.