موازی کردن یو پی اس چیست؟

stabilizerاستابلایزر

براساس دیدگاه بسیاری از متخصصان، عدم وجود موازی سازی به عنوان یکی از کمبودهای اصلی در سیستم های یو پی اس تلقی می گردد که برای رفع این کمبود تکنولوژی جدیدی به نام تکنولوژی RPA ارائه شده است. در این تکنولوژی امکان موازی سازی تمام اجزای مهم یو پی اس فراهم شده است. موازی سازی نه تنها باعث افزایش ظرفیت در یو پی اس می شود بلکه باعث افزایش پایداری سیستم های موازی شده نیز می گردد.

موازی کردن یو پی اس ها نیاز به حداقل دو یو پی اس دارد. موازی کردن یو پی اس به منظور افزایش ظرفیت یو پی اس ها و امکان داشتن یو پی اس پشتیبان انجام می گردد. برای موازی کردن یو پی اس ها می توان از تکنولوژی RPA استفاده کرد. چنانچه از این تکنولوژی جهت موازی کردن یو پی اس بهره بگیرید می توانید تمام اجزای مهم یو پی اس را بایکدیگر موازی کنید. موازی سازی علاوه بر افزایش ظرفیت یو پی اس می تواند طول عمر یو پی اس ها را نیز افزایش دهد.

استفاده از دستگاه‌های موازی یا Parallel عموماً به منظور افزایش توان قابل دریافت یا ایجاد یک سیستم پشتیبان (Redundant) صورت می‌پذیرد. استفاده از یک یوپی‌اس به منظور حذف مشکلات برق ورودی سیستم در بسیاری از موارد راهگشا بوده و نیاز عمده کاربران را برطرف می نماید. اما همانگونه که می دانیم یو‌پی‌اس و تجهیزات توزیع نیروی برق نیز مانند دیگر وسائل الکتریکی نیاز به سرویس و نگهداری دارد. لذا با توجه به کیفیت قطعات استفاده شده، نوع طراحی و شرایط محیط کار لازم است هر چند مدت یک بار این تجهیزات به منظور عملیات سرویس و نگهداری و یا بروز خرابی از مدار خارج گردند. در کاربردهائی که وقفه در سرویس نرمال سیستم مستلزم خسارت‌های جانی مانند سیستم‌های کنترل حمل و نقل عمومی (هواپیما، قطار، تجهیزات بیمارستانی و…) یا مالی (سرویس‌های مخابراتی، تأمین کنندگان سرویس‌های اینترنتی و…) است استفاده از سیستم دوگانه یا Rendundant الزامی است.

تکنولوژی Redundant Parallel Architecture که به آن پارالل نیز می گویند وظیفه ی تامین برق اضطراری در یو پی اس های موازی شده را به عهده دارد. این تکنولوژی این امکان را به کاربران می دهد که با کنترل ماژول سیستم های یو پی اس بدون دستکاری بخش های الکترونیک خارجی و یا سوئیچ تعداری از یو پی اس ها را با هم موازی کند. سیستم در این یکی از یو پی اس نقش مدیر را ایفا می کند و فعالیت دیگر یو پی اس ها را به عهده می گیرد . چنانچه یو پی اس نتواند بار مورد نیاز را تامین کند میزان بار مورد نیاز بین دیگر یو پی اس ها تقسیم می شود. در این سیستم بارمورد نیاز دستگاه ها بدون هیچ وقفه ای تامین خواهد شد.

عموماً برای استقرار سیستم دوگانه تغذیه از سه روش زیر استفاده  می‌گردد:
1- استفاده از یوپی‌اس‌های موازی به صورت سیستم N+X
2- استفاده از خطوط تغذیه موازی و مستقل به صورت خط A و B
3- استفاده از روش‌های تغذیه ترکیبی AC و DC
در سیستم‌های Redundant که N+X نیز نامیده می‌شوند، N مشخص‌کننده تعداد یوپی‌اس و X تعداد یوپی‌اس اضافی در این مجموعه است. X در سیستم‌های Redundant حداقل یک بوده و با افزایش آن، ضریب اطمینان در سیستم بالا می‌رود. در صورت خرابی هر یک از قسمت‌های دستگاه (Inverter، Rectifier و بخش‌هایی از سیستم کنترل) تنها آن یوپی‌اس از مدار خارج شده و سیستم به کار خود ادامه می‌دهد.

مزایا:
در صورت بروز خرابی در هر یک از ماژولها ( در قسمت اینورتر، رکتیفایر و بخش هائی از سیستم کنترل) تنها آن ماژول از مدار خارج می شود و عموماً طراحی این سیستم ها به گونه ای است که ماژول یا دستگاه خراب را می توان بدون نیاز به خاموش نمودن کل سیستم از مدار خارج نمود.

افزایش توان دستگاه به راحتی انجام می شود و این کار صرفه جویی اقتصادی به همراه دارد.